TISZA-TÓ
Horgász információ
HORGÁSZBOTTAL A TISZA-TAVON.
A HORGÁSZOK PARADICSOMA.
A Tisza-tó elsõ vendégei a horgászok voltak, és azóta is újra meg újra visszatérnek ide. A Tisza folyó - amelyet a benne szállingózó, milliárdnyi finom homokszemcse miatt szõke Tiszának is szoktak becézni - egykori legendásan gazdag halbõsége látszott visszatérni az elárasztott területen. A tó középsõ része, Magyarország legnagyobb összefüggõ horgászvize ma is a pecások paradicsoma: több mint ötven halfaj él benne, közülük tizenkettõ védett.
A folyó medrében, a holtágak sekélyebb-mélyebb vizeiben, a szigetekkel szabdalt vízterekben nyári hajnalokon éppúgy, mint párás õszi estéken, horgászok ülnek csendben a partokat takaró nádasokban, vagy csónakjukkal a vadregényes tájakra merészkedve, a vízen lesik a kapást.
A Tisza-tó környékén bízvást elhihetjük azokat a horgásztörténeteket, amelyeket másutt nagyotmondásnak gondolnánk, és hitetlenkedve fogadnánk. Egyes szállodákban, panziókban, éttermekben magunk is szemrevételezhetjük az örömittas horgászok emlékül itt hagyott fényképeit, amelyeken ember nagyságú, lógó bajszú harcsák láthatók kifogójuk és segítõtársaik kezében. A harcsafogás különleges eszközét, a kuttyogatót nem, eredményét viszont büszkén megörökítették ezek a felvételek.
A harcsa mellett természetesen a süllõfélék és a csuka is kedvelt "célpontjai" a horgászoknak, a tiszai pontyból pedig közismerten kitűnõ halászlé készül. Azoknak sem kell azonban elkeseredniük, akik a két nem õshonos hal, a busa és az amur valamelyikét kapják horogra. Húsuk ízletes, kifejlett példányaik tíz-húsz, vagy ennél is több kilót nyomhatnak.
A márna a gyorsabb folyású, mélyebb vizekben szeret tanyázni. Az öt-hat kilogramm súlyúra megnövõ balin kedvenc tápláléka a gyerekek által a folyóparton gyakran zsákmányolt, alig néhány centiméteres küsz.
A törpeharcsával és a védett réticsíkkal a holtágakban találkozhatunk. A védett halfajok közül legnagyobb számban a magyar bucó és a selymes durbincs található a Tisza-tóban, ám - mesterséges szaporítás eredményeképpen - ma már sok nyurga ponty is él itt. Horgászhelyünkhöz tartva, de bármilyen vízi kirándulás során, óvatosan közlekedjünk, mert az elárasztott részeken meglepetések érhetnek bennünket. A területen élt fák "kiszáradtak", hiszen a jóból, így a vízbõl is megárt a sok. Többségük idõközben bedõlt a vízbe, ám akad még sok, amelyik dacol idõvel és vízzel, s törzsének megmaradt darabjaitól centiméterekre surranhatunk el csónakunkkal. Szenzációs "hazatérés" a vízi világ labirintusában négylábúakkal is találkozhatunk. Nem kis meglepetést okozott az innen egyszer már kihalt hód "visszaköltözése", és vidra is gyakran kerül a szemünk elé.
Télen egészen különleges élményt jelent a Tisza-tavi horgászat. A holtágak, morotvák biztonságosan befagyott vizére olykor autóval is rámerészkednek a bátrabb horgászok. Az izzasztó, emberpróbáló lékvágás után az oxigénre éhes halak sokasága lesz zsákmányukká. Eközben a jég "beszél" - morajlik, durran, csattog -, és zúzmarává dermed a lehelet. A metszõ hidegben jólesik a tűzrakás és a bográcsban készült étel. A Tisza, amely eredeti medrét megõrizve halad át a tavon, a vízi túrázók kedvelt útvonala. Evezõsök haladnak a kiskörei vízlépcsõ hajózsilipje felé, lapátjukról szikrázva röppennek szét a napfényben csillogó vízcseppek. Kikötõk és fövenyes partok kísérik útjukat - olykor bizony elkel a kellemes pihenés.
 |
Tisza-tó Éjszakai pontyfogás
Az oldalam célja a Tisza-tó horgászati lehetőségeinek bemu-
tása. A tó 127 négyzet km. Nagyon nagyon változatos, hatal-
mas nyiltvíz területek és öreg holttisza medrek, gyékény és
nádszigetek egyéb szárazulatok, öreg morotvák teszik egyre
változatosabbá a tájat és a horgászati lehetőségeket. A folyó
öblítőcsatornákkal és néhány helyen természetes módon áll
kapcsolatba a tóval. A tó kb 40 km hosszú és néhol 1-3 méter
az északi rész a madárrezervátum a sekélyebb, déli része az
Abádszalóki öböl a mélyebb az átlagosan 3 m mély. A folyó
mélysége 9-13 méter között változik, de vannak 17 méteres
gödrök is sőt több helyen 23 -24 m mély. Tehát lehet harcsára
kutyogni a folyón. Este és éllyel rapalával pergetni
harcsára süllőre.
Tisza-tó harcsafogás
Lehet süllőre pergetni,mártogatni,gumihalazni,
a folyón vagy az öblítő csatornákon keszegre
úsztatni.A kényelmesebb horgászok is
jó eséjjel fenekezhetnek harcsára,süllőre,
pontyra,dévérkeszegre,compóra,kárászra.
A TISZA-TAVI HORGÁSZ ENGEDÉLYEKRŐL:
2013 évi engedély árak :
KOMPLETT éves felnőtt: 31.600 ft
éves területi eng: 26.000 ft
heti területi eng: 10.000 ft
3 napiterületi eng: 6.000 ft
2 napi ter.eng: 4.200 ft
1 napi területi eng: 2.600 ft
IFJÚSÁGI éves eng:
éves területi eng: 13.000 ft
napi területi eng: 1.000 ft
GYEREK éves területi eng: 1.000 ft
GÁTHAJTÁSI ENGEDÉLY:fontos dolog,ugyanis
csak ezzel az engedéllyel lehet a tó és a két
öntözőcsatorna védőtöltésén közlekedni.
BESZEREZHETŐ:horgászbolt-Abádszalók-
Tiszaderzs-Kisköre.
ÁRAK:éves engedély=
havi engedély=
heti engedély=
napi engedély=
11,5 kg ponty és a fiam.
Egy fontos dologról ne feledkezzünk meg,ha szép
halat akarunk fogni a csónak nagyon fontos kellék
a Tisza-tavon.Bár partról vanmég két jó
horgászhely,a kunsági és jászsági öntözőcsatorna
tófelőli 4 kilóméteres szakasza és a torkolati része.
És itt említeném még a Kiskörei vízlépcső alatti
oxigéndús sebes vizet.
FOLYTATJUK.
|